खजुरा गाउँपालिकाले न्याय सम्पादनमा उत्कृष्ट काम गर्दै: उपाध्यक्ष मल्ल

नेपालगन्ज

बाँकेको खजुरा गाउँपालिकाको कार्यपालिका भित्र भएका निर्णय तथा योजनाहरूको न्याय सम्पादनमा उत्कृष्ट काम गरेको उपाध्यक्ष मन्जु मल्लले बताएकी छन् ।

बुधबार नेपाल प्रेस युनियन बाँके शाखाको आयोजनामा ‘प्रेस युनियन संवाद’कार्यक्रममा खजुरा गाउँपालिका उपाध्यक्ष मन्जु मल्लले पालिकामा गरिएका सम्पूर्ण निर्णय र योजनाहरूको अनुगमन गर्दा सुरुमा केही समस्या देखिएता पनि पछिल्लो समय कार्यविधि अनुसार आफुले काम गरिरहेको बताएकी छन् । गाउँ सभाबाट पारित स्वीकृत योजना निर्माणको क्रममा केही कमजोरी भए आफुले त्यसलाई तत्काल सुधार गर्न सुझाव दिने गरेको उनले बताइन्।

अनुगमनगर्ने क्रममा विभिन्न पक्षबाट दबाब आए पनि नियम भन्दा बाहिर गएर आफुले काम नगर्ने उपाध्यक्ष अन्जु मल्लले भनिन् । मैले मेरो दायित्व, जिम्मेवारीर अधिकार के हो । त्यसलाई बुझेर कामगर्नु पर्छ । सुरुआती दिनमा अनुगमनमा केहि दबाब आएको थियो । तर त्यसलाई मैले नियम भन्दा बाहिर गएर गरिन् । जसमा प्राविधिक टिम, योजना शाखा, विज्ञहरु सहितको टिमले अनुगमन गर्ने उपाध्यक्ष मल्लले भनिन् ।

सबैले आफनो जिम्मेवारी इमान्दारिताका साथ पुरा गरे जनताको लगानीबाट बनेका योजनाहरु सही ढंगले निर्माण हुन्छन् ।’ राष्ट्रिय गाउँपालिका महासंघ नेपालको केन्द्रिय सदस्य समेत रहेकी उपाध्यक्ष मल्लले खजुरा गाउँपालिकाले अघिल्लो नेतृत्वले सुरुआत गरेका योजनालाई प्राथमिकताका साथ अगाडी बढाइरहेको उनले भनिन, ‘केहि योजना बजेट अभावका कारण हामीले सोचे जसरी अगाडी बढेका छैनन् होला । तर समग्रमा अघिल्लो नेतृत्वले सुरुआत गरेका राम्रा योजनालाई पूर्णता दिने हाम्रो दायित्व हो । पालिकाको विकासकालागि त्यो जरुरी छ ।

खजुरा गाउँपालिकालाई शिक्षाको हबको रुपमाविकास गर्ने योजनाको रुपमा रहेको लुम्बिनी प्राविधिक विश्व विद्यालयलाई प्राथमिकतामा राखेर पालिकाले काम गरिरहेको उपाध्यक्ष मल्लको भनाइ छ । गाउँपालिकाको पुरानो कार्यालय रहेको भवनमा विश्व विद्यालयलाई तत्कालको लागि स्थानान्तरण गरेर संचालनगर्ने योजना अगाडी बढिरहेको उनले बताइन् ।

लुम्बिनी प्राविधिक विश्व विद्यालय खजुराको गौरवको विषय भएकोले यसलाई पालिकाले उच्च प्राथमिकतामा राखेर काम गरिरहेको उपाध्यक्ष मल्लले बताइन् । उनले भनिन्‘खजुरा कृषि र शिक्षाको क्षेत्रमा अगाडी छ । कृषकहरुको व्यवसायिक विकासमा पालिकाले थुप्रै रचनात्मक काम गरेको छ ।

अन्य पालिका भन्दा हामी शिक्षामा अगाडी छौं । प्राविधिक विश्व विद्यालय खजुरामा संचालन हुनु भनेको हाम्रो गर्वको विषय हो । यसले यहाँको शैक्षिक देखि लिएर नागरिक स्तरमा राम्रो प्रभाव पार्छ । त्यसैले प्राविधिक विश्व विद्यालयलाई आवश्यक पर्ने सम्पूर्ण कुराको हामी व्यवस्थापनमा जुटिरहेका छौं ।’ बाँके जिल्लाको आठ स्थानीयतहमा खजुरा न्याय सम्पादनमा अगाडी रहेको छ । गतवर्ष न्यायिक समितिमा ४ सय ६५ वटा मुद्धा परेको थियो । ती अधिकांश मुद्धा फस्र्यौट भएको उनको भनाइ छ । खजुरालाई न्याय सम्पादनमा पहिलो पालिकाका रुपमा पुरस्कृत हुने अवसर दिलाएको थियो । समस्या परेर आउने पीडितलाई निष्पक्ष्यढंगले आफुले न्याय सम्पादनको कामगर्ने गरेको उपाध्यक्ष मल्लले बताइन् । उनले भनिन् ,‘हामीविभिन्न राजनीति दलबाट निर्वाचित भएर आएका छौं । तर पनि मेरो जिम्मेवारी भनेको निष्पक्ष रुपमा न्याय दिने हो । त्यसको लागि संविधानमा हामीले पालना गर्नु पर्ने नियम, कार्यविधिको निर्माण गरिएको छ । त्यही नियमको पालना गरेर न्याय सम्पादनको काम गर्ने हो । त्यसलाई मैले निष्पक्ष ढंगले निर्वाह गरिरहेको छु । अन्य कुरा जनताले महशुस गर्ने कुरा हो ।’ सामाजिक विभेद, घरेलु हिंसा जस्ता घटनाहरुबाट किशोरीलाई सुरक्षित राख्नको लागि पालिकामा किशोरीसँग उपाध्यक्ष कार्यक्रम गरिरहेको उनले बताइन् ।

नेपाल प्रेस युनियन बाँकेका अध्यक्ष प्रियास्मृति ढकालको अध्यक्षतामा भएको प्रेस युनियन संवादमा बोल्दै प्रेस युनियन लुम्विनी प्रदेशका उपाध्यक्ष जयसिंह केसी, प्रदेश महासचिव नवीन गिरी, नेपाल पत्रकार महासंघ लुम्विनी प्रदेशका उपाध्यक्ष शुक्रऋषि चौलागाईलगायतले जनप्रतिनिधिहरुलाई मिडियाप्रति उत्तरदायी र जवाफदेही बनाउन प्रेस युनियनले थालेको यो अभियान अत्यन्तै स्रहानीय भएको भन्दै निरन्तरतामा जोड दिनुपर्ने बताएका छन्। साथै उनीहरुले संस्थागत सहकार्य र समन्वयमा समेत जोड दिए । शाखा उपाध्यक्ष कमल खत्रीको स्वागत मन्तव्यबाट सुरु भएको उक्त कार्यक्रमको संचालन सचिव भीष्म लोधले गरेका थिए ।